Gaz cechuje się wysoką wydajnością i wszechstronnym zastosowaniem, będąc świetnym rozwiązaniem także do domów jednorodzinnych. Służy przede wszystkim do ogrzewania budynku, podgrzewania wody użytkowej, przyrządzania potraw na kuchence gazowej czy zasilania kominka gazowego. Aktualnie uważa się go za jedno z najwygodniejszych źródeł ciepła w obiektach mieszkalnych, gdyż nowoczesne kotły są właściwie bezobsługowe oraz rzadko się psują. Często współpracują również z przewodowymi i bezprzewodowymi sterownikami automatycznie zarządzającymi paliwem gazowym, umożliwiając w ten sposób całkowity komfort cieplny bez wysiłku. Jakie czynności trzeba wykonać w celu podłączenia gazu do domu?
Metody uzyskiwania dostępu do paliwa gazowego
Korzystanie z gazu będzie możliwe, jeśli przygotuje się instalację gazową i przyłączenie do sieci gazowej. Obecnie istnieje możliwość uzyskania dostępu do paliwa gazowego, posługując się 2 metodami:
Gaz ziemny – doprowadza się go do budynku z sieci gazowej, która przebiega w jego okolicach.
Gaz płynny, LPG – używa się dużych zbiorników, montując je przy budynku, a następnie systematycznie umieszczając w nich gaz.
W skład obu instalacji wchodzi mnóstwo elementów, które ze sobą współpracują, a są to: przyłącze gazowe, główny kurek, dopływ rozdzielczy gazu ziemnego, reduktory, szafka z zamontowanym wewnątrz gazomierzem, pion doprowadzający paliwo na kondygnacje, przewody z zaworami, urządzenia w postaci kotła, podgrzewacza wody, kuchenki czy kominka, a także komin do kotła. Trzeba tutaj skupić się na właściwym projekcie, wykonaniu i eksploatacji w celu zapewnienia im sprawnego oraz bezpiecznego działania.
Kotłownia gazowa, czyli miejsce, gdzie dochodzi do montażu kotła, zwykle znajduje się w oddzielnym pomieszczeniu spełniającym właściwe standardy. To urządzenie można również zamontować także w łazience ze względu na niewielką przestrzeń, jaką zajmuje. Najpierw konieczne jest jednak zrobienie przyłącza, a o tym, jak podłączyć gaz do domu i jakie formalności się z tym wiążą będzie można przeczytać poniżej.
Czym jest przyłącze gazowe?
Przyłącze jest częścią, którą zalicza się do sieci uzbrojenia terenu, a ma ona połączyć ze sobą instalację wewnętrzną przyłączanego podmiotu, czyli odbiorcy medium, razem z siecią rozdzielczą, magistralną dostawcy, operatora. W tej kategorii znajdują się również przyłącza gazowe umożliwiające podłączenie się do gazociągu – sieci gazowej, jeśli wykonano ją na danym obszarze. Aktualnie właściciele domów jednorodzinnych bardzo często decydują się na to rozwiązanie, aby ich rodzina miała możliwość korzystania z paliwa gazowego. Sieci gazowe mieszczą się już w miastach i mniejszych miejscowościach w całym kraju, w związku z czym wiele osób może pochwalić się dostępem do nich. Alternatywnym rozwiązaniem jest montaż zbiornika gazowego pozwalającego używać paliwa także w miejscach, gdzie brakuje tej sieci. Poza obowiązkiem przeprowadzenia wykopu i czynności instalacyjnych, należy pamiętać o licznych formalnościach, takich jak stwierdzenie warunków przyłączenia do sieci gazowej, a także przygotowanie projektu przyłącza oraz instalacji wewnętrznej.
W jakich sytuacjach warto zrobić przyłącze gazowe?
O podłączeniu gazu do domu powinny pomyśleć osoby pragnące mieć w domu komfortowe ogrzewanie przy jednoczesnej możliwości podgrzewania wody użytkowej czy używania innych urządzeń gazowych. Korzystanie z paliwa gazowego oznacza szereg korzyści, jednak należy pamiętać o jego rosnących cenach. Wybór tej metody i tak może być korzystnym rozwiązaniem ze względu na wprowadzanie w kolejnych miejscowościach w Polsce zakazu stosowania kotłów węglowych, a za nowoczesne źródła ciepła OZE w postaci, chociażby pomp ciepła również trzeba bardzo dużo zapłacić.
Podłączenie gazu do domu warto zaplanować z odpowiednim wyprzedzeniem, gdyż załatwienie formalności i przeprowadzenie wszelkich czynności może trochę potrwać. Świetnym pomysłem będzie więc jak najszybsze złożenie właściwych wniosków oraz spotkanie z fachowcami, którzy będą odpowiedzialni za wykonanie wszelkich prac. Osoby będące dopiero na etapie budowy jednorodzinnego obiektu mieszkalnego powinny z kolei zastanowić się nad przyłączeniem go do sieci dystrybucyjnej już w trakcie początkowych działań budowlanych albo jeszcze zanim się one rozpoczną. W ten sposób korzystanie z paliwa gazowego będzie możliwe tuż po przeprowadzce. Obecni właściciele domów pragnący mieć przyłącze także muszą wykazać się sporą cierpliwością, dlatego czasami korzystanie z gazu ziemnego w czasie zimy może okazać się nierealne.
Jakie są rodzaje przyłączy gazowych?
Przed poznaniem informacji odnośnie tego, jak zrobić przyłącze gazowe – krok po kroku, warto poznać jego podstawowe rodzaje, a wyróżnia się przede wszystkim:
- Przyłącze do sieci gazowniczej – gdy jest to możliwe, warto postawić na gaz ziemny z sieci gazowej. Dzięki przyłączeniu do sieci gazowej, domownicy będą mieć stały dostęp do paliwa gazowego – 24 godziny na dobę, więc za wyjątkiem awarii można z niego korzystać bez obaw, że go zabraknie. Ponadto, to rozwiązanie oznacza niższe koszty, a warto dodać, że przy domach jednorodzinnych zwykle realizuje się przyłączenie o mocy wynoszącej mniej niż 10 m³/h dla gazu wysokometanowego, a w sytuacji gazu zaazotanowego ta wartość wynosi maksymalnie 25 m³/h.
- Przyłącze do zbiornika gazu ziemnego pozwalającego używać paliwa w miejscach z brakiem dostępu do sieci gazowniczej, lecz zajmuje on sporą przestrzeń, a do tego trzeba go systematycznie uzupełniać i jest bardziej kosztowny. Można go kupić sobie na własność lub wynająć, a jest to możliwe nawet w sytuacji, gdy dopiero planuje się budowę sieci lub przyłącza.
Kogo uważa się za właściciela przyłącza gazowego?
Właścicielem przyłącza gazowego oficjalnie jest operator systemu dystrybucyjnego, czyli firma, która dostarcza gaz. Do jej własności zalicza się także zawór główny i gazomierz, jakim mierzy się ilość pobranego gazu, na podstawie czego dochodzi do rozliczeń.
Właściciel przyłącza jest całkowicie odpowiedzialny za jego stan techniczny, w związku z czym w sytuacji jakichkolwiek problemów z jego działaniem lub obowiązku kontroli technicznej, to do niego należy wykonanie wymaganych czynności.
Instalacja gazowa wewnątrz budynku, usytuowana za gazomierzem, należy z kolei do właściciela domu, który jest odpowiedzialny, chociażby za właściwe wykonanie i eksploatowanie instalacji, a poza tym, ma obowiązek systematycznego przeprowadzania jej przeglądów. Koszt przyłącza również musi ponieść posiadacz nieruchomości pragnący rozpocząć korzystanie z gazu. Szczegółowe informacje określające prawa oraz obowiązki właściciela przyłącza są dostępne w regulaminach i umowach operatora systemu dystrybucyjnego.
Co należy zrobić przed wykonaniem przyłącza gazowego – krok po kroku?
Przed podłączeniem gazu do domu należy złożyć właściwe dokumenty, a na końcu konieczne jest zawarcie umowy z dostawcą gazu na jego dostarczanie. Aby używać gazu w domu jednorodzinnych, trzeba przygotować:
- wniosek o określenie warunków przyłączenia do sieci gazowej lub rozbudowy instalacji razem z wymaganymi załącznikami
- wniosek o zawarcie umowy o przyłączenie do sieci gazowej
- wniosek o zawarcie umowy kompleksowej dostarczania i odbioru paliwa gazowego
- projekt przyłącza gazowego oraz instalacji wewnętrznej
- pozwolenie na budowę lub zgłoszenie budowy instalacji gazowej
- oświadczenie o gotowości do napełnienia instalacji gazowej
Wzory wniosków, jakie są niezbędne do wykonania przyłącza i zawarcia umowy z dostawcą są dostępne na witrynach internetowych operatorów, a do tego istnieje możliwość uzyskania ich w trakcie wizyty w siedzibie operatora, w której składa się wymagane dokumenty.
Jakie są warunki przyłączenia do sieci gazowej?
Aby zrobienie przyłącza gazowego w domu jednorodzinnym było możliwe, w pierwszej kolejności należy postarać się o określenie warunków przyłączenia do sieci gazowej. czyli wymagań technicznych, które trzeba spełnić. W tym celu konieczne jest przygotowanie odpowiedniego wniosku razem z załącznikami i przedstawienie tych dokumentów operatorowi gazowemu. Te czynności są konieczne w sytuacji:
- robienia nowego przyłącza gazowego, np. podczas planowania budowy domu, w którym ma się znajdować instalacja gazowa
- rozbudowy istniejącego już przyłącza i instalacji gazowej, chociażby wtedy, kiedy planuje się montaż nowych odbiorników gazowych, takich jak kocioł na gaz ziemny, kuchenka czy gazowe urządzenie służące do podgrzewania wody użytkowej
W przypadku wniosku o stwierdzenia warunków przyłączenia dla nowego budynku, można w nim także zawrzeć preferowany czas zawarcia umowy, a jeśli chodzi o istniejące obiekty, to warto zaznaczyć chęć przyłączenia od razu, gdy otrzyma się warunki.
O warunki przyłączenia do sieci gazowej mogą zabiegać osoby z tytułem prawnym do nieruchomości, a pozostali muszą zaznaczyć we wniosku właściwą opcję. Po spełnieniu technicznych i ekonomicznych wymagań dochodzi do wydania warunków przez operatora systemu dystrybucyjnego. Ich określenie w sytuacji właścicieli domów jednorodzinnych ma miejsce w terminie do 30 dni od chwili złożenia dokumentów.
W warunkach przyłączenia do sieci gazowej są zawarte następujące informacje:
- okres ważności warunków wynoszący co najmniej 30 dni i w tym czasie konieczne jest podpisanie umowy o przyłączenie do sieci gazowej, a także przeprowadzenie budowy lub rozbudowy instalacji gazowej, zgłaszając ją również organowi administracji architektoniczno-budowlanej bądź uzyskując pozwolenie na budowę
- miejsce przyłącza, instalacji i sieci gazowej, propozycję lokalizacji szafki gazowej razem z ich parametrami technicznymi
W przypadku upływu upływu okresu ważności warunków, trzeba jeszcze raz zgłosić się do operatora w sprawie ich określenia. W przypadku chęci ich zmiany, np. poprowadzenia instalacji w odmienny sposób lub lub użycia innych urządzeń gazowych, należy złożyć nowy wniosek. Może dojść także do negatywnego rozpatrzenia pisma, chociażby wtedy, gdy w okolicy brakuje sieci gazowej, a spółka gazownicza nie przewiduje rozbudowy instalacji.
Przygotowanie projektu przyłącza gazowego
W oparciu o wydane warunki przyłączenia następuje sporządzenie projektu instalacji gazowej. Zajmuje się tym projektant posiadający odpowiednie uprawnienia do projektowanie instalacji zewnętrznych razem z gazowymi, a wyznacza go operator systemu dystrybucyjnego.
Należy podkreślić, że trzeba także przygotować projekt instalacji wewnętrznej usytuowanej za gazomierzem. W jej skład wchodzą rury, zawory i odbiorniki gazu w domu jednorodzinnym, a w tym przypadku, wyboru projektanta może dokonać sam właściciel budynku, chociażby decydując się na współpracę z firmą odpowiadającą za instalację urządzeń gazowych.
Jak wygląda budowa przyłącza gazowego – krok po kroku?
Zrobienie przyłącza gazowego w domu jednorodzinnym wiąże się z koniecznością przeprowadzenia czynności ziemnych i instalacyjnych. Jego budową muszą się zająć osoby z właściwymi uprawnieniami gazowymi oraz sanitarnymi, w związku z czym niemożliwe jest jego samodzielne wykonanie. Przyłącze stanowi bowiem część sieci gazociągowej i własność operatora gazowego, a istotną rolę odgrywają tu także kwestie bezpieczeństwa. Właściciel domu musi jednak zadbać o następujące czynności:
- przygotowanie miejsca do montażu punktu gazowego lub głównego kurka gazu
- zrobienie instalacji gazowej wewnętrznej – za gazomierzem
- instalację odbiorników paliwa gazowego, czyli np. kotła, kuchenki lub podgrzewacza wody
Do budowy wewnętrznej instalacji gazowej konieczne jest również uzyskanie pozwolenia na budowę lub zgłoszenie czynności organowi administracji architektoniczno-budowlanej w zależności od przepisów, jakie obowiązują
Ile trzeba zapłacić za podłączenie gazu do domu?
Za budowę gazociągów odpowiedzialny jest operator sieci gazowej, a za budowę przyłącza i podłączenie musi zapłacić właściciel domu. Jego cena zależy od operatora systemu dystrybucyjnego, czyli firmy gazowniczej mającej dostarczać paliwo gazowe oraz być właścicielem przyłącza. Wpływ na związane z nim wydatki ma również moc przyłączeniowa oraz region, w którym przeprowadza się te czynności. Przyłącze o długości wynoszącej maksymalnie 15 m wiąże się z koniecznością zapłaty od 1750 zł do 2200 zł. Dłuższe oznacza obowiązek dopłaty od 70 do 80 zł. jeśli moc przyłączeniowa wynosi mniej niż 10 m³/h. W cenę wlicza się następujące elementy:
- przygotowanie projektu przyłącza
- części potrzebne do budowy, takie jak: trójnik, rury przewodowe, kształtki, zawór – kurek główny czy reduktor
- szafkę gazową na gazomierz
- robociznę
W celu sprawdzenia dokładnych cen dotyczących podłączenia gazu do domu, najlepiej nawiązać kontakt z wykonawcą instalacji gazowej lub zaznajomić się z cennikiem usług przyłączeniowych zamieszczonym zwykle na stronie internetowej operatora. Jeśli chodzi o dodatkowe opłaty mające związek z wykonaniem instalacji wewnętrznej, ceny mogą przekazać firmy, które zajmują się tymi czynnościami.
Odbiór przyłącza gazowego – krok po kroku
Aby umożliwić paliwu gazowemu popłynięcie rurami do domu, konieczne jest także przeprowadzenie odbioru instalacji gazowej wewnętrznej, czym zajmuje się operator gazowy. Za wystawienie związanego z tym dokumentu odpowiada firma przygotowująca wcześniej przyłączenie, a wystawca musi posiadać właściwe uprawnienia. Prawidłowy odbiór będzie możliwy w przypadku zgodności instalacji z:
- projektem instalacji gazowej
- opinią kominiarską, jeśli jej uzyskanie jest konieczne
- warunkami technicznymi przyłączenia do sieci gazowej
- decyzją o pozwoleniu na budowę lub związaną z rozbudową instalacji gazowej w przypadku obowiązku jej uzyskania
- przy budynkach wielorodzinnych – zgodą zarządcy lub właściciela
Podczas odbioru dochodzi do sprawdzenia takich czynników, jak szczelność instalacji, wentylacja czy podłączenia, a następnie przygotowuje się protokół. Szczegółowe informacje odnośnie odbioru są zawarte w umowie przyłączeniowej. Na końcu wypełnia się zgłoszenie gotowości do napełnienia paliwem gazowym, przekazując je do spółki gazowej.
Mimo pojawienia się bardziej nowoczesnych rozwiązań, podłączenie gazu do domu wciąż może okazać się korzystną opcją, którą warto rozważyć. Procedur, przez jakie trzeba przejść, jest w tym przypadku sporo, lecz dobrze poświęcić na nie trochę czasu, aby poprawić komfort przebywania swojej rodziny w tym budynku mieszkalnym. Należy pamiętać przy tym o zatrudnieniu odpowiednich fachowców, którzy poradzą sobie z tym bez problemu.